Türkiyenin En Büyük Dijital Baskı Merkezi
Yurtiçinde ve yurtdışında Burda Dijital küçük organizasyonlardan büyük kurumsal firmalara kadar tüm kuruluşlara kendi özel ihtiyaçları doğrultusunda, gereksinimlerini karşılamaları için etkin işbirliği ile en iyi çözüm için çalışıyoruz. Müşterilerimiz bizim için karşılıklı başarının anahtarıdır.
TÜMÜNÜ GÖR

Kanvas (Canvas) Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Kanvas (Canvas) Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Kanvas, İngilizce’de tuval anlamına gelen “canvas” sözcüğünün Türkçe okunuşudur. Sözcüğün Türkçesi, kanvas nedir sorusunun cevabını vermektedir. Kanvas/canvas baskı kelimesi ise, tuval bez üzerine yapılan dijital baskılar için kullanılmaktadır. Kanvas, kafesli görünümlü, çift örmeli, ağır gramajlı, kaba ve rüstik, pamuklu bir kumaştır. Kanvas baskı, bu malzeme üzerine iç veya dış mekân makinelerinde, dijital baskı yapılarak gerçekleştirilir. Kanvas baskı malzemesi de yapı itibariyle kanvas kumaşa benzemektedir.

Kanvas malzemeye baskı, iç mekân makinelerinde ve dış mekân makinelerinde yapılabilir. Kanvas baskılar, kanvas kumaşa yapılan baskılardan farklı olarak dış mekânda da kullanılabilir. Tüm iç ve dış mekân tanıtım ve dekorasyon işlerinde kullanıma uygundur.

Kanvas baskı nasıl yapılır?

Kanvas baskı için öncelikle kullanılacak yer, konum ve malzemeye göre uygun kanvas seçilir. Birçok renk ve desende kanvas kumaş vardır ancak dijital baskıda 2 çeşit düz beyaz renkte kanvas kumaş kullanılabilir; polyester kanvas, ve pamuklu kanvas. Seçilen malzeme iç veya dış mekân baskı makinelerine yerleştirilir. Direkt baskı yöntemiyle kullanılmaktadır. Ardından grafik tasarımı yapılan çalışmanın baskısı yapılır. Kullanılan malzemeye göre kuruma süresi beklenir. Kanvas baskı kuruduktan sonra ömrünü uzatmak (gün ışığından solmalara ve zamanla yıpranmalara karşı dayanıklılığı arttırmak) için vernik uygulanabilir. Yüzey koruma uygulaması, kullanılan baskı makinesi ve kanvas malzemenin türüne göre değişiklik gösterebilir.
Bunların yanı sıra kanvas baskı malzemelerinde kullanım alanı, derinlik ve kaliteye göre petek kanvas, parlak kanvas, eco-solvent kanvas, su bazlı (dye) kanvas ve pigment kanvas çeşitleri bulunmaktadır.

Kanvas malzemelerin başlıca özellikleri aşağıdaki gibidir;

  • Üstün kaliteli, mat yüzey yapı.
  • Hızlı boya emilimi ve anında kuruma özellikli.
  • Dengeli mürekkep dağılımı ile kaliteli ve verimli baskı.
  • Anında renk tutma özellikli.
  • Tüm iç mekân ve dış mekânlarda kullanıma uygundur.

Kanvas baskı nerelerde kullanılır?

Kanvas baskı, malzemenin yapısı gereği bir iç mekân ürünüdür. Bu nedenle en çok iç mekânların vazgeçilmez eşyası olan tablolarda kullanılır. Kanvas baskı yöntemi ile klasik bir tablo uygulaması yapılabileceği gibi kişisel resimler de kanvas üzerine basılabilir.

13 Ekim 2017
822 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?